Šai laikā, kad šķiet, ka ir tikai viena pasaules slimība – Covid 19, profesore un hepatoloģe Angelika Krūmiņa aicina neaizmirst arī par cilvēka klusāko orgānu – aknām. Cilvēks ir apbrīnojams veidojums – ikkatrs orgāns ir tik svarīgs, ka nevaram bez tā dzīvot (ar dažiem izņēmumiem). Aknas ir tas orgāns, bez kura varam izdzīvot labi, ja 3 stundas, un kuru ar mākslīgiem aizstājējiem var aizvietot maksimums uz 1 nedēļu. Ja aknas pārstājušas darboties, tās steidzami jāpārstāda, citādi cilvēks mirst.
Ikviens no mūsu orgāniem slēpj dažādus vēl neatklātus noslēpumus, taču aknas izceļas ar to, ka tām nav nervu receptoru, kas varētu signalizēt par darbības traucējumiem un sāpēm. Tādēļ varētu teikt, ka šis orgāns ir viens no visnoslēpumainākajiem. Angelika Krūmiņa ir sertificēta hepatoloģe, kuras konsultācijas var saņemt J. Ķīša dermatoloģijas klīnikā. Aknu darbības traucējumi bieži vien parādās arī uz ādas, tādēļ atsevišķos gadījumos dermatologs nosūta uz pārbaudi arī pie hepatologa. Visu par aknu slimībām un to ārstēšanu Jums pastāstīs profesore Krūmiņa, taču šai rakstā apskatīsim aknas mazliet no populārzinātniskās puses.
Vispārīgi
Aknas ir mūsu organisma filtrs, kas attīra asinis un atbrīvo mūs no nevēlamiem toksīniem, tātad pasargā no ārējās vides nelabvēlīgiem faktoriem. Jebkas, ko cilvēks norij, vispirms nonāk aknās, kur šīs vielas tiek izfiltrētas līdz tās nonāk citos cilvēka orgānos. Tāpat kā āda mūs sargā no ārpuses, tā aknas to pašu dara no iekšpuses. Ne velti arī aknu saslimšanas var uzrādīties caur ādu – parādās dažādu veidu izsitumi – gan toksīnu veidotie, gan arī tādi, kas veidojas asins nepietiekamas recēšanas dēļ. Āda var kļūt dzeltenīga, var parādīties akne vai citas ādas slimības, ko izraisa nekontrolēta hormonu darbība, kuru ietekmē arī aknas.
Ik diennakti caur aknām tiek izfiltrētas aptuveni 2000 l asiņu. Nepārspīlējot, ir atklāts, ka aknas veic vismaz 500 dažādu funkciju mūsu organismā. Mūsu smadzenēs atrodas hipofīzes dziedzeris, kas kopā ar hormoniem regulē pārējos iekšējās sekrēcijas dziedzerus, piemēram, dzimumdziedzerus, vairogdziedzeri, aizkuņģa dziedzeri un virsnieres. Aknas bloķē hormonu pārmērīgu aktivitāti, tādā veidā izbalansējot to darbību, lai nerastos veselības problēmas.
Aknas ietekmē arī mūsu garastāvokli
Mūsdienās ir izpētīts, ka teiciens ‘’Tu esi tas, ko tu ēd’’ ir ļoti precīzs ne tikai atspoguļojoties ārējā izskatā, bet arī iekšienē. Gremošanas process nevarētu noritēt bez aknām, kas uzņemtos produktus pārvērš enerģijā. Aknas izfiltrē nevajadzīgās vielas, toksīnus, lai šīs vielas nenonāktu tālāk mūsu organismā. Ja tas vairs nenotiek pietiekami produktīvi, jo nepareizā uztura dēļ aknas jau ir cietušas, tad šie medikamentu, rafinēto tauku vai alkohola toksīni nonāk organismā un ietekmē mūs negatīvi arī psihoemocionāli.
Ja ar kādu toksīnu nespējam tikt galā, tas rada vieglu aizkaitināmību un pat darba spēju zudumu, jo organismam rodas papildu slodze, lai veiktu kaut tikai ierastās ikdienas darbības. Tas pats notiek, ja saražojam pārāk daudz kādu noteiktu hormonu. Ne velti par viegli aizkaitināmiem cilvēkiem tiek teikts – ‘’hormoni darbojas’’.
Spēja atjaunoties
Ļoti apbrīnojami, ka aknas ir ļoti spējīgas reģenerēties jeb atjaunoties pat pēc pamatīgas to bojāšanās. Pat ja veselīgi ir palikuši tikai 20 % no pusotra kilograma smagā orgāna, ar strikti ievērotu diētu un homeopātiskiem līdzekļiem tās var atjaunoties. Patiesībā šis ir vienīgais orgāns, kas spēj radīt tik daudz jaunas šūnas pēc tam, kad ir jau tik ļoti sabojāts. Brīnumainā aknu reģenerācija tika pieminēta jau senajos Grieķu mītos, kur ērglis noknābāja gandrīz visu Prometeja aknu.
Mūsu aknas patiešām ir mītu un brīnumainu stāstu vērtas, jo ir atklāts vēl kāds fenomens. Aknu reģenerācija jeb šajā gadījumā šūnu skaita palielināšanās ir viena lieta, taču, kā organisms zinās, cik daudz šūnu ir jāpavairo? Aknu šūnu skaita palielināšanās ir dabisks process, tas netiek iespaidots mākslīgi un tomēr organisms pats zina, cik daudz šūnu būs nepieciešams! Turklāt katram cilvēkam aknas lielums ir atbilstošs ķermeņa svaram. Pareiziniet savu svaru ar 0,03 un jūs uzzināsiet, cik sver jūsu akna! Daži zinātnieki, pa pusei jokodami saka, ka šim nolūkam organismā ir hepostats, kas to regulē.
Visā pasaulē ir neskaitāms daudzums cilvēku, kuru aknas ir tik slimas, ka tās pašas vairs neatjaunojas. Šiem cilvēkiem atliek tikai gaidīt uz aknu donoru. Tā kā ir atklāts, ka veselas aknas spēj atjaunot savas šūnas līdz nepieciešamajam daudzumam, tad mūsdienās tiek transplantētas arī dzīvu cilvēku aknu daļiņas. Tas ir fenomenāls atklājums, kas glābj dzīvības.
Kā saglabāt aknu veselību?
Noteikti jau būsiet dzirdējuši neskaitāmus ieteikumus, kā aknas saglabāt veselas. Taču nekad nenāks par ļaunu šīs zināšanas atsvaidzināt. Tātad produkti, kas lielākos daudzumus kaitē aknām:
- alkohols,
- medikamenti, tai skaitā bezrecepšu uztura bagātinātāji,
- kafija, zaļā un melnā tēja,
- cukurotie dzērieni, cukurs, saldumi,
- s. baltie milti – kūkas, mafini, cepumi,
- trekni, cepti produkti,
- rafinētās eļļas,
- pārsālīti ēdieni,
- gaļas un zivs kūpinājumi,
- trekns piens.
Kopumā, lai vieglāk saprast, no šī saraksta varam izveidot īsu kopsavilkumu – aknas bojā alkohols, medikamenti, cukurs, baltie milti un piesātinātās taukskābes.
Kas aknām patīk?
Aknām patiks, ja Jūs:
- regulāri nodarbosieties ar fiziskajām aktivitātēm,
- ēdīsiet daudz dārzeņu un augļu,
- izvēlēsieties nerafinētās eļļas un vairāk tās lietosiet nekarsētā veidā,
- ēdīsiet mandeles,
- pietiekamā daudzumā dzersiet ūdeni,
- garšvielās lietosiet raudeni, salviju, rozmarīnu, kumīnu un kanēli.
Ja esat pamanījuši ādas izmaiņas – zirnekļveida izsitumi, akne, no kuras nekādi netiekat vaļā, āda, acāboli kļuvuši dzeltenīgi, arī urīna krāsa ir palikusi tumšāka, savukārt izkārnījumi – gaišāki, ir vērts pārbaudīties pie hepatologa. Profesori un hepatoloģi Angeliku Krūmiņu ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi atradīsiet J. Ķīša Estētiskās dermatoloģijas klīnikā, Firsa Sadovņikova ielā 20. Konsultācijai iespējams pietiekties arī online no jebkuras vietas Latvijā.