Valsts ieņēmumu dienests nesen paziņoja par būtiskām pārmaiņām ikviena dzīvē. Šoreiz gan tas noteikti būs liels izņēmums daudziem, taču laiks aplūkot pašus galvenos iemeslus, kādas izmaiņas ir gaidāmas daudziem cilvēkiem. Lai gan šīs ziņas attiecas uz ļoti konkrētu tēmu, nākotnē tās skars ikvienu. Lai atbildētu uz šo jautājumu, jāielūkojas nesenajos notikumos. Tas ļaus jums labāk izprast, kā tie kopumā ietekmēs iedzīvotājus un visu patreiz notiekošo. Valsts ieņēmumu dienests jeb VID plāno uzsākt pilotprojektu, iesaistot atsevišķu grupu iedzīvotājus, kuri kādu laiku jau nav maksājuši vajadzīgos nodokļus.
Viņi plāno sazināties ar vairāk nekā 30 000 iedzīvotāju šī projekta ietvaros. Patlaban tiek izstrādāts projekts, lai sniegtu risinājumus savā teritorijā dzīvojošo cilvēku sociālā nodrošinājumam. Ideja ir tāda, ka iedzīvotāji sapratīs šo problēmu un atradīs risinājumus, lai viņu aizsardzība būtu veiksmīgāka. Šis pilotprojekts, kas aizsākās 2022. gada otrajā pusē. Pie tam, tas ir vērsts uz cilvēkiem vecumā no 30 līdz 35 gadiem, kuri nav maksājuši ne iedzīvotāju ienākuma nodokli, ne sociālās apdrošināšanas iemaksas. Viņi saņems paziņojuma vēstuli, informējot par šo faktu.
VID atbildīgā pārstāve vārdā Santa Garanca norādīja, ka kopumā atlasē ir vairāk par 30 000 cilvēku. Šis skaitlis neņem vērā iedzīvotājus bez ienākumiem beznodokļu periodā un kuriem nav jāmaksā nodokļi. Alternatīvi, VID aicina iedzīvotājus ar ienākumiem saprast, kāpēc netiek maksāti nodokļi un kā viņi var maksāt nodokļus turpmāk. Šādi rīkojoties, šie pilsoņi var saglabāt savu sociālo aizsardzību.Ikviens sabiedriskā portāla “latvija.lv” apmeklētājs var pārbaudīt konkrētas personas sociālās apdrošināšanas iemaksu uzskaiti un apdrošināšanas stāžu.
Šī informācija ir pieejama Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras elektroniskajā pakalpojumā. Ziņojot par nodokļu nepildīšanu, noteikti zvaniet uz Uzticības tālruni 80009070 vai rakstiet uz e-pasta adresi parkapumi@vid.gov.lv. Abas metodes nodrošina precīzu ziņošanas veidu. Strādājot bez līguma vai cita veida nodarbinātības, ziņot Valsts darba inspekcijai. Turklāt cilvēkiem ir jāsaprot, ka lielākā daļa nodokļu sūdzību iedalās divās kategorijās: tās, kas saistītas ar ieturējumu, un tās, kas saistītas ar nemaksāšanu.
Ja ienākumi tiek gūti no preču vai pakalpojumu pārdošanas, saimnieciskā darbība ir jāreģistrē EDS. Darbiniekiem, kas strādā attālināti pie ārvalstu darba devēja, ir jāreģistrējas un jāmaksā nodokļi savā valstī. Tiem cilvēkiem, kuri attiecīgi strādā ārpus Eiropas Savienības, konkrētie nodokļi būs jāmaksā savā mītnes valstī; taču viņiem ir arī jādeklarē savi ienākumi un jāmaksā nodokļu starpība Latvijā, ja tāda ir.

VID mudināja iedzīvotājus iznomāt nekustamos īpašumus, paredzot vienkāršotas procedūras un zemākas nodokļu likmes. Tas ir vienīgais veids, kā pieprasīt pabalstus no sociālajām iemaksām.
Lai apmaksātu šos pakalpojumus, izmantojot valsts sociālo apdrošināšanu, pilsoņi nodrošina drošību, kad viņi kļūst invalīdi, bezdarbnieki vai nespēj strādāt slimības dēļ. Alternatīvi cilvēku ienākuma nodokļu maksāšana arī attiecas šajā ziņā uz medicīnisko aprūpi, izglītību un citiem valsts pakalpojumiem.